Leading Manufacturer of hydraulic vane pump from New Delhi.
₹ 35500 / Unit Get Latest Price
| Pump Design | Variable Vane |
| Discharge | 50 LPH |
| Displacement | 16 cc/rev |
| Max Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 40 LPM |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Rotation | Clockwise |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Fluid Type | Hydraulic Oil |
| Material | MS |
| Brand | Techhydro |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Unit
Reckoned amid one of the credible market names, we are willingly engaged in offering to our patrons Hydraulic Vane Pump.
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India