Manufacturer of a wide range of products which include industrial hydraulic cylinders and mini hydraulic cylinder.
₹ 11000 / Unit Get Latest Price
| Bore Diameter | 63 mm |
| Mounting Style | RC |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Power | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure Type | Round |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Stroke | 600 mm |
| Colour | Blue, Red |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Unit
Comprehending the varied desires of our clients, we are instrumental in presenting a comprehensive range of Hydraulic Cylinders.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Max Pressure | 150 Bar |
| Color | Blue |
| Power | Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Bore | 50 MM |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India