Manufacturer of a wide range of products which include hydraulic cylinder single acting, mobile design hydraulic cylinder, block type hydraulic cylinders, centre trunnion hydraulic cylinder, hydraulic cylinder for press machine and tie rod hydraulic cylinder.
₹ 7200 / Piece Get Latest Price
| Return Type | Load Return |
| Capacity | 4 TON |
| Stroke Length | 150 mm |
| Material | Mild steel |
| Max Pressure | 200 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Cylinder Construction | Welded |
| Brand | TECHHYDRO |
| Acting Type | SINGALE ACTING |
| Stroke | 500 mm |
| Temperature | 65 c |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Lifting |
| Rod End Type | Threaded |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Stroke | 600 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Techhydro |
| Capacity | 41-100 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Pressure | 200 Bar |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Colour | Green |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Capacity | 100 Ton, 75 Ton |
| Bore Diameter | up to 25 mm |
| Usage/Application | Hydraulic Use |
| Max Pressure | 300 Bar |
| Material | Mild steel |
| Dimension/Size | 300X200X400 |
| Capacity | 41-100 Ton |
| Height | 800 MM |
| Maximum Stroke | 400 MM |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size Diameter | 200X90X400 |
| Engine Type | Hydraulic |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Compressor Type | Oil |
| Hardness | 20-25 Micron |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 63 mm |
| Operating Pressure | 10 bar |
| Power | 2.1 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 160 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Stroke | 500 mm |
| Brand | Techhydro |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
So as to furnish the ever-growing desires of our patrons, we are engrossed in delivering a comprehensive variety of Tie Rod Hydraulic Cylinder.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 80 mm |
| Operating Pressure | up to 10 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Brand | Techhydro |
| Material | Aluminium |
| Max Pressure | 20 Bar |
| Shape | Cylindrical |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 280 Bar |
| Brand | Techhydro |
| Power | 0.8 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Acting | Double Acting |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Maximum Stroke | 400 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 250 Bar |
| Power Source | 10 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Steel |
| Brand | Techhydro |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Stroke | 200 MM |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 300 Bar |
| Power Source | 10 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Brand | Techhydro |
| Capacity | 11-40 Ton |
| Stroke | 200 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India