Our product range includes a wide range of 100 ton mild steel hydraulic jack, hydraulic power press, pillar type hydraulic press machine, hand operated hydraulic press and hydraulic press c type.
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ton |
| Jack type | Strand jack |
| Max lift height | 300 mm |
| Operation type | Manual |
| Usage | Industrial use |
| Body material | Mild steel |
| Min height | 300 mm |
| Color | Yellow |
| brand | techhydro |
₹ 146000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Force or Load | 150 Ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 1.55 kW |
Having a positive quality management system, we are involved in presenting a comprehensive compilation of Hydraulic Power Press.
₹ 138000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 110 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Techhydro |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1.1 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 01 Unit
Having a definite quality management system, we are immersed in bringing forth a top class consignment of Pillar Type Hydraulic Press Machine.
₹ 59000 / Unit Get Latest Price
| Max Force Or Load | 30 ton |
| Capacity | 50 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Techhydro |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Power | 0.5 kW |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 228000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Model Name/Number | HE-01-100 |
| Control Type | CNC |
| Max Force Or Load | 90-120 ton |
| Voltage | 3 PHASE |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India