Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer industrial hydraulic cylinders and telescopic hydraulic cylinder.
₹ 45500 / Unit Get Latest Price
| Bore Diameter | 300 mm |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure Type | Welded |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 200 ton/day |
| Colour | Blue |
| Condition | New |
| Load Capacity | Up to 30 Ton |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 14500 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Structure Type | Round |
| Brand | Techhydro |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Stroke | 500 mm |
| Colour | Orange |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 01 Unit
Capitalizing on the ability of our skilled personnel, we are keenly instrumental in delivering a comprehensive array of Hydraulic Cylinders.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 125 mm |
| Material | Mild Steel |
| Cylinder Type | Single Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 150 BAR |
| Power | HYDRAULIC |
| Maximum Stroke | 5 MTR |
| Capacity | 50 TON |
| Temperature | 70 C |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India