Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer hydraulic jack with power pack, double acting hydraulic jack, hydraullic double acting jack, hydraulic jack double acting and hydraulic floor jack.
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Jack type | Hydraulic press |
| Max lift height | 200 mm |
| Usage | Industrial use |
| Body material | Mild steel |
| Min height | 300 mm |
| Color | Blue |
| Brand type | Indian brand |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Stroke | 200 mm |
| Max pressure | 350 bar |
| Return type | Double acting |
| Mounting type | Flange mount |
| Usage | Industrial lifting |
| Usage/Application | Industrial |
| Body material | Mild steel |
| Coupler type | Quick coupler |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Return type | Double acting |
| Mounting type | Threaded base |
| Usage/Application | Industrial |
| Body material | High tensile steel |
₹ 38500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ton |
| Stroke | 200 mm |
| Max pressure | 350 bar |
| Return type | Double acting |
| Mounting type | Flange mount |
| Usage | Industrial lifting |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Body material | Mild steel |
| Coupler type | Quick coupler |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9900 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 15 Ton |
| Weight Of Jack | 20 Kg. |
| Close Height | 100 mm. |
| Usage/Application | Industrial Purpose for lifting and pressing |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Cylindrical Surface |
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India