We are a leading Manufacturer of heavy duty hydraulic cylinder manufacturer and industrial pneumatic cylinders from New Delhi, India.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Techhydro |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Max Pressure | 300 Bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 0.1 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Bore Diameter | 80 mm |
| Cylinder Bore | 40 mm |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 5800 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Maximum Stroke | 400 mm |
| Brand | Techhydro |
| Condition | New |
| Shaft Diameter | 30 mm |
Minimum order quantity: 01 Unit
Justifying our reputation in this market, we are readily immersed in the arena of offering to our patrons a broad consignment of Industrial Pneumatic Cylinders.
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India