Our product range includes a wide range of mild steel hydraulic power pack for spm, hydraulic power pack for leakage testing, hydrolic power pack, hydraulic power pack for power plant, hydraulic power pack for rolling wheel and hydraulic power pack.
₹ 55000 / Unit Get Latest Price
| Power | 10 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | For SPM |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Techhydro |
| Motor Power | 3 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Unit
Supported by trained personnel, we are readily instrumental in presenting a comprehensive spectrum of Mild Steel Hydraulic Power Pack.
₹ 423000 / Unit Get Latest Price
| Power | 0.85 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | For Leakage Testing |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Techhydro |
| Motor Power | 5 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 44500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Working Pressure | 120 Bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3 Phase |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Oil Tank Capacity | 100 ltr |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 43500 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 Phase |
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 16 LPM |
| Motor Power | 5 hp |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 100 L |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Application | Press |
| Oil Type | Hydraulic Oil 68 |
| Brand | Techhydro |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 218000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 Phase |
| Motor Power | 20 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Techhydro |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 240 V |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 55400 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Working Pressure | 250 bar |
| Flow Rate | 2o lpm |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 150 l |
| Model Name/Number | HE -100T-P |
| Application | Small Press |
| Mounting Type | Vertical |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Brand | Techhydro |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 48800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3 Phase |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | Techhydro |
| Model Name/Number | HE-01 -HPP |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Working Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Motor Power | 10 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 100 L |
| Motor Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Vertical |
| Application | Industrial |
| Oil Type | Hydraulic Oil 68 |
| Power Source | Electric |
₹ 12400 / Piece Get Latest Price
| Cylinder Type | Rotating Joints |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Max Pressure | 200 Bar |
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Capacity | up to 50 ton/day |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 61000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | For Tube Mill |
| Power | 0.95 kW |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Techhydro |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum Alloy |
| Motor Power | customized |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Design | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India