Leading Manufacturer of pneumatic cylinder- aluminium body, pneumatic air cylinder and pneumatic cylinder - rear clavis from New Delhi.
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar, 15 BAR |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Double acting |
| Brand | Techhydro |
| Shaft Diameter | 25 MM |
| Shape | Round |
| Color | White |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 9600 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 150 MM |
| Max Pressure | 20 Bar |
| Operating Pressure | up to 5 bar |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Brand | Techhydro |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Max Pressure | 20 BAR, 10 bar |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydro Pneumatic |
| Model Name/Number | HE-01-80-200 |
| Brand | TECHHYDRO |
| Shaft Diameter | 36 MM |
| Shape | Square |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vivek Kumar (CEO)
Hydrotech Engineering
KH No-25/3/1, Village Nangli Sakarwati, Najafgarh Road, Nangli Sakrawati
New Delhi - 110043, Delhi, India